Akcja „Sprezentuj polskie książki dla Krasiłowa”

Od ponad roku nasze stowarzyszenie  zbiera książki pod hasłem „ Sprezentuj polskie książki dla Krasiłowa”. Planowaliśmy zebrać trochę książek, żeby utworzyć „Klub miłośników Polskiej knigi”.Ale ta akcja miała wielky sykces – otrzymaliśmy tak sporo książek, że zmogliśmy otworzyć  w Krasiłowskej Rejonowej Bibliotece  dział polskiej literatury.27 września w  Ogólnoukraiński Dzień Bibliotekarza na ręce dyrektora rejonowej biblioteki Krasiłowa przekazano dużo książek w języku polskim, podręczniki do nauki języka polskiego „Raz, dwa, trzy….i po polsku mówisz ty!” 2 tom., mapy Polski oraz tablice dydaktyczne, dostarczone przez fundację „Wolność i Demokracja. Część książek trafiła także do dziecięcej biblioteki, gdzie też wkrótce powstanie kółko polskiej księgi. Omówiono także możliwości dla przyszłej współpracy. Podziękowaliśmy wszystkim zaangażowanym i myśleliśmy że nasza praca w tym kierunku już zakończona…

Ale przed świętami Bożego Narodzenia dostaliśmy  paczki książek od Korporacji Akademickiej “Sarmatia” –  Warszawską organizacją  studentów i absolwentów uczelni warszawskich , których łączą wspólne wartości jakimi są stałość, honor i przyjaźń, miłość do Boga i Ojczyzny.Tak dyżo książek(kolo 500)  jeszcze nie otrzymuwaliśmy. Serdeczne podziękowanie wszystkim, kto przyczynił się do zbioru i przekazania książek, a szczególnie takim  członkam Korporacji, jak Maciej Jastrzębski, Szymon Doliwa, którzy zorganizowali  zbiór  po powrocie z  letnej polskej szkoły w Krasiłowie.

Część książek,mapę Polskę, grę od IPN przekazaliśmy dla biblioteki miasteczka Antoniny, które kiedyś było własnością Potockich i gdzie też są osoby polskiego pochodzenia. Pani wice-dyrektorka Natalia Szemczuk była  bardzo radosna, mówiąc że dużo ludzi interesują się językiem polskim i pytają o polskich książkach. Pani Natalia sama próbuję uczyć język bo ostatnio pałac odwiedza wiele Polaków, a ona prowadzi wycieczki po Antoninach, opowiada o pałace  Potockich.

Także nie mogliśmy obejść uwaga (zignorować) taka wioska jak Slobódka Krasiłowska, miejsce gdzie kiedyś mieszkali tylko Polacy.

Kolędowałem razem кsiędzami, rozdawałem „Paczki dla Rodaków”, którzy otrzymałem przez Konsulat Generalny RP w Winnicy, i oczywiście jest już tam dział polskiej literatury. Również umówiliśmy o stworzeniu  kółka nauczania języka polskiego.

I jeszcze mamy  książki, planujemy sprezentować albo dla biblioteki, albo dla wsparcia młodej płacuwki naszego obwóda. Czekamy na propozycje.

A już w pierwszych dniach nowego roku otrzymaliśmy prezent od Pana konsula  Szymańskiego. Przekazał dla naszego polskiego stowarzyszenia Krasiłowa 37 filmów na płytach. I już mamy pomysł dla mieszkańców naszego miasta – każdą ostatnią niedzielę w aule rejonowej biblioteki będziemy wspólnie  obejrzeć filmy w języku polskim.

 

Te różne  wydarzenia stwarzają kolejną możliwość dla rozwoju kultury polskiej i krzewienia polskich tradycji w Krasiłowie i jego okolicach. Mamy nadzieję, że na tym nasza współpraca z bibliotekami  się nie skończy, a tylko otrzyma dodatkowy kierunek rozwoju. W przyszłości będziemy mieć możliwość zrealizowania wielu innych iniciatyw, które pomogą, szczególnie młodzieży, zapoznać się z kulturą ich przodków.

. Dziękujemy wszystkim którzy zaangażowali się w pomoc dla dzieci z Krasiłowa, dzięki Państwu otrzymaliśmy bogaty materiał edukacyjny dla naszych podopiecznych, a uczniowie mają znacznie ułatwiony kontakt z  językiem polskim!

Akcja „Sprezentuj polskie książki dla Krasiłowa”

 

Опубліковано у Блог. Додати до закладок постійне посилання.